تبلیغات
یاران امام زمان
یاران امام زمان
برترین اعمال شیعیانمان، انتظار فرج است.
پیام مدیریت وبلاگ :
با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی ، به این وبلاگ خوش آمدید . لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وبلاگ ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما در بهتر شدن كیفیت مطالب وبلاگ یاری رسانید .

rss

درباره ما
سلام
به وبلاگ خودتون خوش اومدین
امیدوارم که لحظات خوبی رو اینجا داشته باشین!
ممنون میشم اگه با نظرات قشنگتون منو در بهتر شدن وبلاگ یاری کنین
با تشکر یاران امام زمان
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می كنید؟

نویسندگان
صفحات اضافی
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

ابتدا نیت كنید

سپس برای شادی روح حضرت حافظ یك صلوات بفرستید

.::.حالا كلید فال را فشار دهید.::.

برای گرفتن فال خود اینجا را كلیك كنید
دریافت کد فال حافظ برای وبلاگكد عكس تصادفی

كد تقویم


ساخت كد صوتی آنلاین
خرید شارژ ایرانسل، خرید شارژ همراه اول و خرید شارژ تالیا
جستجو

پیوندهای روزانه
لینك دوستان
آخرین مطالب ارسالی

برخی رسانه ها و محافل دیپلماتیك وابسته به آمریكا و برخی از كشورهای اروپایی با استناد به گزاره هایی چنین وانمود می كنند كه شرایط در حال تغییر می باشد و این تغییرات نیل به استفاده ی آمریكا از گزینه ی نظامی بر ضد ایران دارد.

رهبری در نخستین روز سال جدید در مشهد٬ با اشاره به تهدیدهایی كه بر ضد جمهوری اسلامی وجود دارد، فرمودند: «ما در همان سطحی كه دشمن حمله كند به آن ها حمله خواهیم كرد» در ادامه ستاد كل نیروهای مسلح، ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران با صدور بیانیه هایی آمادگی خود را برای جنگ و تلافی حملات احتمالی اعلام نمودند. «اوباما» نیز گفته است كه پنجره ی دیپلماتیك پیش روی ایران در حال بسته شدن است. روزنامه ی «نیویورك تایمز» از عملیات شبیه سازی حمله ی نظامی اسراییل به ایران برای سنجش مخاطره های احتمالی جنگ خبر داده است. با این توصیف، سؤال این است كه شرایط چه تغییری كرده كه مجدد بحث احتمال حمله ی نظامی در برخی محافل دیپلماتیك و رسانه ای شنیده می شود؟ حال آن كه سخن از گزینه ی نظامی تا قبل از این كم تر مورد توجه بود و بعضاً نیز تلاش برای حذف گزینه ی نظامی صورت گرفته بود.

در پاسخ باید گفت شرایط تغییر خاصی نكرده است بلكه برخی رسانه ها و محافل دیپلماتیك در چارچوب یك سناریوی جنگ روانی و در آستانه ی نشست (1+ 5) و هم چنین تأثیرگذاری بر روی فضای سیاسی داخل ایران مجدد موضوع در دستور كار قرار گرفتن گزینه ی نظامی را مورد توجه قرار داده اند.

این محافل چهار گزاره ی زیر را به عنوان قرائن برای جا انداختن و القای سناریوی جنگ روانی پر رنگ می نمایند:

1. طرح موضوع سپر موشكی آمریكا و كشورهای حوزه ی خلیج فارس؛

2. اظهارنظرهای اخیر اوباما مبنی بر بسته شدن پنجره ی دیپلماتیك؛

3. انتشار اخبار شبیه سازی عملیات نظامی از سوی آمریكا و رژیم صهیونیستی بر ضد جمهوری اسلامی ایران؛

4. اعزام ناو جدید آمریكا به منطقه ی خلیج فارس و رزمایش های نظامی در منطقه.

یگان های جنگ روانی غرب و محافل دیپلماتیك وابسته به آمریكا و برخی از كشورهای اروپایی با استناد به گزاره های یاد شده چنین وانمود می كنند كه شرایط در حال تغییر می باشد و این تغییرات نیل به گزینه ی نظامی دارد. حال آن كه وقتی گزاره های یاد شده را دقیقاً بررسی نماییم از یك سو متوجه خواهیم شد كه تغییری در شرایط مشاهده نمی شود و از سوی دیگر اهداف دشمنان از سناریوی جنگ روانی بر ضد جمهوری اسلامی ایران هویدا می گردد.

موضوع اول، بحث تشكیل سپر موشكی كشورهای عرب حاشیه ی خلیج فارس است كه این بحث جدیدی نیست و این موضوع به اواخر اكتبر سال گذشته ی میلادی باز می گردد، یعنی زمانی كه آمریكایی ها می خواستند از عراق خارج شوند. آن ها برای پر كردن خلاء قدرت و كنترل نظامی در منطقه، موضوع سپر موشكی در خلیج فارس را در دستور كار قرار دادند.

در این راستا نیویورك تایمز در 30 اكتبر 2011م. (8 آبان 1390) نوشت: «هم اكنون وزارت دفاع آمریكا برای راه حل های جایگزین خروج نیروهای نظامی از عراق تلاش می كند.» این روزنامه تصریح كرد؛ دولت آمریكا ایجاد پیمان امنیتی چند جانبه و قوی تری را به كشورهای جنوب خلیج فارس پیشنهاد داده است، به ظاهر این پیشنهاد در نشست مشترك «هیلاری كلینتون» (وزیر امور خارجه ی آمریكا) با مقام های ارشد 6 كشور خلیج فارس در حاشیه ی نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورك مطرح گردیده كه بر اساس آن گشت های هوایی، دریایی و دفاع موشكی یك پارچه (در كشورهای جنوب خلیج فارس) ادغام شوند. بنابراین گزاره ی سپر دفاع موشكی ناظر بر تغییر شرایط منطقه ای و قرینه ی پر رنگ شدن گزینه ی نظامی نمی تواند باشد.

موضوع دوم، اظهارنظرهای اوباما مبنی بر بسته شدن پنجره ی دیپلماتیك بر روی ایران می باشد. این اظهارنظرها با پیام هایی كه آمریكا از راه واسطه هایی چون عمان، تركیه و .... ارسال می كند، كاملاً در تضاد است؛ یعنی آمریكا در دیپلماسی پنهان به ظاهر در حال نشان دادن نرمش می باشد و در ظاهر به گونه ی دیگری عمل می كند. بنابراین اظهارنظرهای اخیر اوباما با پیام های پنهان مقام های آمریكایی در واقع همان پیاده سازی سناریوی معروف آمریكایی تحت عنوان «هویج و چماق» می باشد كه در آستانه ی مذاكره های (1+5) پیرامون موضوع انرژی هسته ای جمهوری اسلامی ایران، معنا پیدا می كند. سناریوی جنگ روانی محافل دیپلماتیك و رسانه ای از یك طرف دنبال ترغیب جمهوری اسلامی برای بازگشت به میز مذاكره است و از طرف دیگر ایجاد شرایط دست بالا و برتر برای آمریكا و برخی از كشورهای اروپایی است.

غرب می داند كه جمهوری اسلامی ایران پس از انتخابات بسیار پر شكوه 12 اسفند و قدرت ملی تولید شده در این رویداد سیاسی و هم چنین بیداری اسلامی در منطقه با دست پر و شرایط دست بالا وارد مذاكره خواهد شد. از این رو آنان با طراحی سناریوی جنگ روانی می خواهند قدرت چانه زنی جمهوری اسلامی را كاهش داده و نگذارند كه ایران از مقدورات خود به بهترین نحو در برابر آنان استفاده نماید. در این رابطه تنها ذكر این نكته كفایت می كند كه فرضیه ی اقدام نظامی بر ضد جمهوری اسلامی رد می گردد و آن این كه اوباما در آستانه ی انتخابات ریاست جمهوری آمریكا، حاضر به افزایش سطح درگیری كاخ سفید با دیگر بازیگران نیست.

در اینجا لازم است كه به افشای مكالمه های محرمانه ی «اوباما» و «مدودوف» در حاشیه ی اجلاس امنیت هسته ای در سئول پیرامون طرح استقرار سپر دفاع موشكی و درخواست از روسیه برای كاهش سطح درگیری اشاره ای داشته باشیم. هم چنین لغو رزمایش چالش وخیم 12 (رزمایش مشترك آمریكا و رژیم صهیونیستی) پس از رزمایش ولایت نیز مؤید تلاش كاخ سفید برای كاهش سطح درگیری می باشد. چرا كه افزایش سطح درگیری باعث افزایش قیمت نفت و بنزین می گردد و این مهم وضعیت باراك اوباما در انتخابات این كشور را با مخاطره مواجه می نماید. در خصوص شبیه سازی عملیات نظامی بر ضد جمهوری اسلامی ایران و انتشار اخبار این شبیه سازی ها نیز بایستی اذعان داشت: «انتشار اخبار مربوط به شبیه سازی عملیات نظامی آمریكا بر ضد جمهوری اسلامی ایران در راستای كاهش فشار رژیم صهیونیستی به آمریكا برای پر رنگ كردن گزینه ی نظامی ارزیابی می گردد.»

در نوزدهم مارس سال جاری میلادی، گزارشی در مطبوعات آمریكا منتشر شد مبنی بر این كه وزارت دفاع آمریكا، عملیات شبیه سازی جنگ با ایران انجام داده است و نتایج این كار نشان می دهد وقوع چنین جنگی، به كشته شدن صدها آمریكایی و وارد شدن خسارات فراوان به منافع ایالات متحده در سراسر جهان منجر خواهد شد. تحلیل گران آمریكایی انتشار نتایج این شبیه سازی را در جهت تلاش آمریكا برای محدود كردن اسراییل قلمداد كردند. در واقع آمریكایی ها از راه انتشار اخبار شبیه سازی عملیات نظامی و نمایان ساختن ضعف های خود در برابر حمله ی نظامی به ایران با زبان بی زبانی به اسراییلی ها اعلام داشتند كه انتظار یك جنگ جدید از آمریكا را نداشته باشند.

پیرامون گزاره ی چهارم نیز باید گفت اعزام یك ناو جدید به منطقه ی خلیج فارس نمی تواند قرائن پر رنگ شدن گزینه ی نظامی باشد. جابه جایی ناوها و برگزاری رزمایش ها بر اساس تقویم و برنامه صورت می گیرد و بیش تر از آن ها به عنوان پیوست سناریوی جنگ روانی استفاده می شود. بنابراین مطرح نمودن گزینه ی نظامی از سوی برخی رسانه ها و محافل دیپلماتیك در چارچوب سناریوی جنگ روانی و با هدف ترغیب جمهوری اسلامی ایران به مذاكره با آمریكا در آستانه ی نشست (1+5) و تأثیرگذاری بر مواضع كشورمان و هم چنین فعال سازی خط سازش با استكبار صورت گرفته است كه با اظهارنظرهای اخیر یكی از مردودین فتنه پیرامون مذاكره با آمریكا، این سناریو كاملاً رمزگشایی می گردد.

البته در این رابطه نیز باید نكته ای را در نظر داشت و آن این كه نباید صرفاً خط سازش با آمریكا را تنها در اظهارنظرهای اخیر محدود كرد بلكه به موازات این كانال، خط ارعاب و سازش دیگری در حال فعالیت است كه با به هم ریختگی شرایط اقتصادی در صدد زمینه سازی برای مذاكره با آمریكاست. خط دوم ارعاب و سازش را جریان انحراف دنبال می كند كه در این راستا با جریان فتنه به هم افزایی رسیده است. جریان انحراف در این رابطه راهبرد ایجاد به هم ریختگی اقتصادی و معیشتی، چالش زایی در حاكمیت، القای بحران و ضرورت مذاكره با آمریكا برای برون رفت از وضعیت بحران را دنبال می كند.

آخرین نكته كه بسیار مهم است، چرایی تلاش آمریكا و كشورهای اروپایی برای عملیاتی كردن سناریوی جنگ روانی و ترغیب ایران به مذاكره است. در این رابطه باید توجه داشت كه در این شرایط چنانچه جمهوری اسلامی ایران با پذیرش هویچ و چماق به سمت مذاكره با آمریكا برود مهلك ترین ضربه به بیداری اسلامی خواهد خورد كه امام عظیم الشان راحل از آن به عنوان دفن اسلام تا آخر دنیا یاد كردند.(*)