تبلیغات
یاران امام زمان
یاران امام زمان
برترین اعمال شیعیانمان، انتظار فرج است.
پیام مدیریت وبلاگ :
با سلام خدمت شما بازدیدكننده گرامی ، به این وبلاگ خوش آمدید . لطفا برای هرچه بهتر شدن مطالب این وبلاگ ، ما را از نظرات و پیشنهادات خود آگاه سازید و به ما در بهتر شدن كیفیت مطالب وبلاگ یاری رسانید .

rss

درباره ما
سلام
به وبلاگ خودتون خوش اومدین
امیدوارم که لحظات خوبی رو اینجا داشته باشین!
ممنون میشم اگه با نظرات قشنگتون منو در بهتر شدن وبلاگ یاری کنین
با تشکر یاران امام زمان
ایمیل مدیر وبلاگ
موضوعات مطالب
آرشیو مطالب
نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می كنید؟

نویسندگان
صفحات اضافی
آمار و امكانات
آخرین بروزرسانی :
تعداد كل مطالب :
تعداد کل نویسندگان :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازید از وبلاگ :
  

ابتدا نیت كنید

سپس برای شادی روح حضرت حافظ یك صلوات بفرستید

.::.حالا كلید فال را فشار دهید.::.

برای گرفتن فال خود اینجا را كلیك كنید
دریافت کد فال حافظ برای وبلاگكد عكس تصادفی

كد تقویم


ساخت كد صوتی آنلاین
خرید شارژ ایرانسل، خرید شارژ همراه اول و خرید شارژ تالیا
جستجو

پیوندهای روزانه
لینك دوستان
آخرین مطالب ارسالی

اصلاح طلبان همچنان در فکر بازگشت به فضای سیاسی کشور هستند. این واقعیتی است که هر چند وقت یکبار از میان اخباری که از داخل اردوگاه اصلاح طلبان به بیرون درز می کند، می توان درک کرد. بر اساس آنچه که دیروز سایت خبری مشرق منتشر کرده است، اکثر اصلاح طلبان معتقدند باید با نگارش نامه محرمانه ای که توسط خاتمی تنظیم می شود به صحنه سیاسی کشور بازگردیم.

چندی پیش تعدادی از اصلاح طلبان شاخص با محوریت محمد خاتمی گردهم آمدند تا درباره نحوه بازگشت به نظام چاره اندیشی کنند.
اعضای جلسه پیشنهاد داده اند در این نامه محرمانه که به واسطه هاشمی رفسنجانی به رهبر انقلاب تقدیم می شود اصلاح طلبان تلویحاً از فتنه ۸۸ برائت بجویند. این پیشنهاد در حالی است که خاتمی به آن روی خوش نشان داده است. اما به راستی چه اتفاقی افتاده که پس از تمام فراز و نشیب های جبهه اصلاحات در جریان حوادث تلخ پس از انتخابات، آنها تصمیم گرفته اند که از موضع خود کوتاه بیایند و از این وقایع برائت بجویند؟ پاسخ به این سؤال را باید در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری جست وجو کرد.
واقعیت آن است که پس از آنکه طرح هماهنگ و مشترک اپوزیسیون و اصلاح طلبان در خصوص تحریم انتخابات مجلس نهم با حضور پرشور مردم شکست خورد و خاتمی به عنوان یکی از لیدرهای اصلاحات (که نقش وی در ترویج سناریوی تحریم، غیرقابل انکار است) مجبور به حضور در انتخابات شد، اصلاح طلبان تصمیم گرفتند که اگرچه تمام برنامه ریزی هایشان با شکست روبه رو شد، اما از این شرایط به وجود آمده نیز به نحو احسن به نفع خود استفاده کنند.
آنها که از حضور خاتمی در انتخابات حسابی شوکه شده بودند، برنامه ریزی خود را روی بازگشت خاتمی به درون نظام گذاشتند تا شاید بار دیگر بتوانند اهداف خود را از داخل نظام پیگیری کنند. به همین خاطر مشاوران خاص خاتمی، پیشنهادات خود را برای امتیاز گیری از نظام به وی ارائه کردند. همین مشاوره ها باعث شد که خاتمی در دیدار با همفکران خود سخن از وحدت ملی به میان آورد و خواستار آزادی زندانیان سیاسی شود. زندانیان سیاسی که نه تنها در زمان آزادی شان علیه امنیت ملی اقدام کرده، بلکه در مدت حبس خود نیز آزادانه حملاتی را متوجه نظام و انقلاب می کردند و حتی از همان درون زندان نیز خواستار تحریم انتخابات شده بودند. اما نظام که چندان دل خوشی از رفتار و کردار اصلاح طلبان در جریان حوادث تلخ پس از انتخابات نداشت، بار دیگر حرف های خاتمی را جدی نگرفت تا وی و همفکرانش به دنبال راه حل دیگری برای سنجاق کردن خود به نظام باشند. از سوی دیگر وجود برخی نارضایتی ها از سیاست های اجرایی به ویژه در حوزه اقتصاد، اصلاح طلبان را بر آن داشت تا به هر ترتیب ممکن با بازگشت به درون نظام، خود را در انتخابات آتی در معرض آزمایش عمومی قرار دهند تا شاید از این طریق بتوانند بار دیگر سکان هدایت قوه مجریه کشور را بر عهده بگیرند، به همین دلیل اصلاح طلبان تصمیم گرفته اند تا با محوریت خاتمی و کمک هاشمی رفسنجانی با ارسال نامه ای به مقام معظم رهبری مخفیانه توبه کنند.
نامه ای که تازه نیست
اما ارسال نامه از سوی خاتمی به رهبر معظم انقلاب ماجرایی تازه نیست، چراکه پیشتر و در آذر ماه سال ۸۸ و در روزهایی که التهاب ساخته اصلاح طلبان فضای کشور را در بر گرفته بود، خاتمی کوشید تا از طریق ارسال نامه ای محرمانه به مقام معظم رهبری عملاً حساب اصلاح طلبان را از فتنه گران جدا کند. نکته مشترک میان هر دو نامه نیز این است که هاشمی رفسنجانی به عنوان واسط عمل کرده است. بر اساس آنچه که در آن دوران هفته نامه ایراندخت وابسته به اصلاح طلبان ادعا کرد خاتمی در نامه خود به مقام معظم رهبری عنوان کرده که جریان اصلاح طلب و ما، دولت موجود را به رسمیت می شناسیم اما باید جلوی تندروی ها را گرفت؛ تندروی هم در این سو وجود دارد هم در آن سو.
بر اساس این گزارش، خاتمی در نامه خود تأکید کرده که بهتر است از هاشمی رفسنجانی بخواهیم جریان حکمیت را رهبری کند. خاتمی به جریان اصلاحات و ریشه های خط امامی آن نیز اشاره و تصریح کرده که این جریان قابل حذف نیست. او از همین زاویه خواستار آزادی زندانیان سیاسی و گشودن فضای سیاسی شده است.
خاتمی و فرار از توبه علنی
واقعیت این است که بسیاری پس از حضور خاتمی در انتخابات، پذیرفتند که وی از رفتار و کردار گذشته خود دور شده است. گرچه وی هیچ گاه حاضر به عذرخواهی رسمی از نظام و مردم به خاطر رفتارهای غیرمعمولش در طول حوادث تلخ پس از انتخاب نشد و جای این عذرخواهی رسمی همچنان خالی است، اما بازهم بسیاری این مشارکت خاتمی در انتخابات را به فال نیک گرفتند تا بر اساس سیاست نظام در خصوص جذب حداکثری و دفع حداقلی گام برداشته باشند. حال این عذرخواهی مخفیانه در حالی است که این رفتار خاتمی و اصلاح طلبان بر خلاف تمامی ادعاهای آنان در خصوص حق مردم برای دانستن و جریان آزاد اطلاعات است. لذا مردم همچنان منتظر عذرخواهی رسمی و علنی وی و همفکرانش از محضر نظام و مردم هستند.
خاتمی و مرزبندی با رادیکال های اصلاحات
در عین حال نکته ای دیگر که شاید مهم ترین بحث و خواسته عمومی از خاتمی است، لزوم مرزبندی شفاف و رسمی وی با مشاوران و اصلاح طلبان تندرو است؛ کسانی که همواره می کوشند تا از موج های به وجود آمده به نفع خود استفاده و پروژه امتیاز گیری از نظام را کلید بزنند و خاتمی را نیز به ابزاری برای امتیاز گیری تبدیل کنند. این مسئله ای است که بسیاری از سیاسیون نیز به آن اشاره کرده اند و گفته اند یکی از مهم ترین دلایل بدنام شدن خاتمی و اقدامات نه چندان مناسب وی در گذشته وجود همین مشاورانی است که اطلاعات نادرست به خاتمی می دهند؛ اطلاعات غلطی که این الزام را به وجود می آورد که خاتمی بازنگری جدی در به کارگیری مشاوران خود انجام دهد.